VI Biesiada Karpacka w Starym Sączu
access_time 2008-07-10 16:59:51
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na VI BIESIADĘ KARPACKĄ która rozpocznie się w najbliższą sobotę 12 lipca 2008 r., godz. 15.00 na Rynku Starego Sącza.
Organizowana po raz szósty Biesiada Karpacka to znakomita wakacyjna propozycja dla turystów i mieszkańców regionu - wielka impreza promująca kulturę i smaki Karpat. Działający przy MCK SOKÓŁ Instytut Europa Karpat zaprasza na piękny, emanujący niezwykłym klimatem rynek Starego Sącza.

Jak zawsze będzie spora dawka ludowej muzyki i tańca. Przyjadą zespoły z Czech, Węgier i Rumunii. Będzie też dziecięcy zespół romski z Tarnowa. Poznamy obyczaje, pieśni i tańce z najróżniejszych zakątków Małopolski. Nad tym wszystkim będą się unosić zapachy kuchni narodowych. Bywalcy wiedzą, że w trakcie Biesiady można skosztować oryginalnych i bardzo smacznych dań.

W trakcie Biesiady Karpackiej odbędą się także prezentacje ginących zawodów. Będzie młyn, w którym będziemy mielić mąkę orkiszową na pyszny i zdrowy chleb, którego oczywiście będzie można skosztować. Będziemy też podawać kawę orkiszową paloną w specjalnej maszynce. Na rynku stanie piec na drewno z płytą, na której gospodyni będzie wypiekać „prołzioki”. Te placki - z ciasta z dodatkiem sody oczyszczonej lub po prostu ze ścinków makaronowego ciasta - w różnych regionach są różnie nazywane, ale nieodmiennie kojarzą się ze smakiem szczęśliwego dzieciństwa. Na starosądeckim rynku znowu zapachnie dziegciem, stanie warsztat tkacki, w dłoniach koronczarki z Bobowej będą śmigać klocki, zakwitną bibułkowe kwiaty… Rzemieślnicy, rękodzielnicy i artyści ludowi ze Słowacji, Węgier i Małopolski wystawią swoje dzieła na kiermaszu. To dobra okazja by zaopatrzyć się w oryginalne pamiątki z Sądecczyzny albo kupić komuś niepowtarzalny prezent. Jak zawsze będzie moc atrakcji dla podniebienia. Kucharze z Rumunii, Węgier i Czech będą konkurować o nasze żołądki z gospodyniami wiejskimi z różnych zakątków Małopolski.

Biesiada Karpacka jest częścią międzynarodowego projektu "Nasze wiano dla Europy". Projekt jest realizowany we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Stary Sącz orazz wyszehradzkimi partnerami Instytutu Europa Karpat.

Zapraszamy serdecznie wszystkich admiratorów imprezy oraz tych, którzy jej jeszcze nie znają.

Zaczynamy w sobotę 12 lipca o godz. 15.00. Do zobaczenia na przepięknym rynku Starego Sącza!

Komentarze...