Artystyczny teatr Edwarda Żentary (zdjęcia, nagrania)
access_time 2008-07-11 22:44:54
Od 4 lipca dyrektorem Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie jest Edward Żentara, aktor, reżyser teatralny i filmowy. Nowy dyrektor przedstawił swoją wizję funkcjonowania placówki podczas konferencji prasowej.
fot. Michał Stańczyk„Cieszę się, że będę mógł organizować życie teatralne w Tarnowie dla dobra mieszkańców miasta i dla dobra tego teatru. Jest to duże wyzwanie, ale ciekawe. Chciałbym podziękować władzom miasta, Panu Prezydentowi, Pani Wiceprezydent, Panu Dyrektorowi za powierzenie mi teatru i za okazane mi zaufanie. Mam nadzieję, że tego zaufania nie zawiodę i zrobię porządny dobry teatr” – powiedział na wstępie swego wystąpienia Edward Żentara.

Nowy dyrektor stwierdził, że będzie się skupiał na robieniu dobrych sztuk, takich, które będą miały dobrą frekwencję i będą zauważane na mapie teatralnej Polski. „Obiecuję, że będę ciężko i uczciwie pracował całym talentem i umiejętnościami dla dobra tego teatru, miasta”. Niepokój dyrektora budzi stan finansowy teatru.

„Nie ma żadnych zaszłości, to chcę jasno powiedzieć” – podkreśliła dyrektor teatru - Grażyna Nowak - na temat sytuacji finansowej teatru.


Grażyna Nowak o sytuacji finansowej.


lub->POBIERZ


„Co do kwestii finansowych związanych z funkcjonowaniem tarnowskiego teatru nie ma absolutnie żadnych powodów do niepokojów” – stwierdził Dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. Podkreślił, że braki, które wynikły z planu budżetowego na rok 2008 zostaną uzupełnione w 100% przez miasto po przeglądnięciu materiałów przez dyrektora, a to zależy od tego, czy będą realizowane wszystkie zaplanowane premiery. Z pewnością pracowników takich instytucji jak: tarnowski teatr, miejska biblioteka, galeria miejska, TCK ucieszy obietnica podwyżek płac z wyrównaniem od początku roku , która padła z ust dyr. Sobczyka.

Edwart Żentara o repertuarze prowadzonego przez siebie teatru


lub->POBIERZEdwart Żentara o zespole aktorskim


lub->POBIERZEdwart Żentara - wizja teatru


lub->POBIERZ


Plany repertuarowe

Dyrektor Żentara stawia na premiery - W przyszłym roku, w kwietniu, w rocznicę śmierci Ojca Świętego, chce zaprezentować tarnowianom spektakl „Brat naszego Boga”; chciałby, aby jego reżyserią zajął się Krzysztof Zanussi. „Mam już jego zgodę na projekt, nie wiem jeszcze w jakiej konfiguracji. Na pewno w jakiś sposób będzie chciał w tym projekcie uczestniczyć”. Na święta, w grudniu dyrektor chce, aby tarnowska scena zaprezentowała „Betlejem polskie” Lucjana Rydla w reżyserii dyr. Teatru Nowego w Słupsku - Krzysztofa Kułagowskiego. Kolejna premiera zaproponowana widzom to „Czego nie widać” autorstwa Michaela Frayna w reżyserii Jana Tomaszewskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Wizytówką artystyczną Żentary ma być „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Nowy dyrektor teatru, reżyserując spektakl, „chce przedstawić widzom siebie, swoją osobę, swoje myślenie o teatrze”. Jako że dzieło Dostojewskiego jest lekturą szkolną przygotowane będzie nie tylko na wieczorne, ale i poranne spektakle. Edward Żentara chciałby również zaprosić na tarnowską małą scenę swojego rywala w konkursie na dyrektora Teatru im. Ludwika Solskiego, Szymona Turkiewicza, aby pokazał swoją wizytówkę artystyczną.

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...