Powiat tarnowski nadal przyjazny środowisku
access_time 2009-02-11 10:35:31
Powiat tarnowski ponownie znalazł się w gronie samorządów nagrodzonych w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Podczas gali, która odbyła się Warszawie, samorząd otrzymał wyróżnienie w konkursie „Polska Wolna od Azbestu”. Przez kolejny rok może także posługiwać się znakiem Powiatu Przyjaznego Środowisku.

Samorząd został doceniony m.in. za walkę z azbestem. W powiecie tarnowskim usuwanie odpadów azbestowych realizowane jest obecnie we współpracy z gminami. Połowę kwoty potrzebnej do unieszkodliwienia niebezpiecznych materiałów wykłada starostwo, drugą zainteresowany samorząd. Taki „montaż finansowy” wprowadzono w 2008 r. Od tego momentu wydano na akcję 20 tys. zł.

Warto przypomnieć, że powiat tarnowski wprowadził pionierski w Polsce program usuwania odpadów azbestowych już w 2000 r. Na ich unieszkodliwienie wydano 560 tys. zł, w sumie usunięto 320 dachów azbestowych oraz 82 pryzmy odpadów azbestowych. Odbierając certyfikat „Polska Wolna od Azbestu” starosta Mieczysław Kras podkreślał wkład powiatu tarnowskiego w rozwój tego przedsięwzięcia w naszym kraju – inne samorządy uczyły się od tych rozwiązań, dzięki czemu usuwanie azbestu prowadzone jest aktualnie w gminach i powiatach praktycznie w całej Polsce.

Ekologiczne wyróżnienia dla powiatu tarnowskiego są tym bardziej cenne, że samorząd dotrzymał je po raz drugi z rzędu – tym razem w dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Warto przypomnieć, że pod koniec ub.r. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu, placówka prowadzona przez powiat tarnowski, został nominowany do nagrody w jubileuszowym, dziesiątym ogólnopolskim, Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku”. Placówka otrzymała prawo używania znaku Promotor Ekologii.

Od ubiegłego roku, gdy powiat zdobywał certyfikaty po raz pierwszy, wdrożono kilka nowych rozwiązań, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. W Domu Pomocy Społecznej w Sieradzy ciepłą wodę uzyskuje się dzięki kolektorom słonecznym a we wspomnianym wcześniej Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu działa najnowocześniejsza w regionie kotłownia opalana za pomocą biomasy. Powiat przymierza się także do wdrożenia nowatorskich rozwiązań w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie (ogrzewanie za pomocą pomp ciepła) oraz w Domu Pomocy Społecznej w Wietrzychowicach, gdzie mają być uruchomione piece na biomasę bądź kolektory słoneczne.


Info: Starostwo Powiatowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A