Nowa wystawa w Galerii Miejskiej
access_time 2009-02-17 12:43:27
W najbliższy piątek, 20 lutego, odbędzie się wernisaż nowej wystawy w BWA - Galerii Miejskiej - "Franciszek Frączek. Słońcesław z Żołyni - malarstwo i rysunek". Gośćmi wernisażu będą Jolanta Frączek-Burkacka - córka artysty oraz Błażej Burkacki - wnuk artysty, który zajmuje się katalogowaniem spuścizny dziadka, zafascynowany jego postacią i twórczością. Wystawa czynna będzie do 14 marca.

Franciszek Frączek. Słońcesław z Żołyni - malarstwo i rysunek. Wizja wyzwolenia sztuki polskiej.

Franciszek Frączek (1908-2006) - malarz, wizjoner, animator kultury, artysta totalny. Członek jednego z najbardziej legendarnych ugrupowań dwudziestolecia międzywojennego - Szczepu Rogate Serce, założonego w Krakowie przez słynnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego. Jedyną drogę w rozwoju sztuki polskiej grupa widziała w całkowitym oderwaniu od sztuki zachodniej i zwróceniu się do tradycji kultury słowiańskiej i folkloryzmu. Na znak nowej filozofii życia i sztuki Frączek przyjął pseudonim Słońcesław z Żołyni (od Żołyni koło Łańcuta, gdzie się urodził). Działalność grupy, na wskroś awangardowa, została uznana za wywrotową, a jej członkowie - studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zostali skreśleni z listy studentów (sic!). Pomimo faktu, że grupa przestała istnieć jeszcze w latach 30. XX w., Franciszek Frączek pozostał Słońcesławem z Żołyni do końca swojego długiego życia. Jego obrazy cechuje poetyckie fantazjotwórstwo, budowanie nastrojowych, udziwnionych i metafizycznych sytuacji.

Na wystawie zobaczymy rysunki i malarstwo z różnych okresów twórczości, pochodzące z kolekcji prywatnej. Wystawa związana jest ze stuleciem urodzin artysty.

Wernisaż wystawy: piątek 20 II, g. 18:30

Wokół wystawy:

Poniedziałek 23 II g. 16:00 - wykład o twórczości Franciszka Frączka i Szczepu Rogate Serce połączony z wspólnym zwiedzaniem wystawy: WSTĘP WOLNY!

Oferta dla szkół: Scenariusz zajęć obejmuje multimedialny wykład o twórczości Franciszka Frączka i Szczepu Rogate Serce z przedstawieniem innych pomysłów na ocalenie odrębności sztuki polskiej, m.in. stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza oraz wspólne zwiedzanie wystawy.


Info: BWA Galeria Miejska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A