Ruszyła ekologiczna inwestycja
access_time 2008-08-22 14:55:27
Wyczyszczone stawy, stylowe ogrodzenie, przepusty dla płazów pod drogą powiatową – tak za kilka miesięcy będzie wyglądało otoczenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach. Rozpoczęły się właśnie prace przy jednej z największych inwestycji ekologicznych w powiecie tarnowskim. Mają się zakończyć pod koniec 2008 r.

Projekt prowadzony jest wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Pogórza i nosi nazwę: „Ochrona herpetofauny w okresie migracji - budowa przepustów na drogach powiatowej i gminnej oraz rewitalizacja stawów na terenie zabytkowego Parku w Ryglicach”. Projekt, który zyskał uznanie Ekofunduszu, ma ograniczyć śmiertelność płazów w czasie ich migracji sezonowej. W Ryglicach pokonują one drogę powiatową do Tarnowa, aby dostać się do znajdujących nieopodal stawów. Szacuje się, że co roku pod kołami pojazdów giną tysiące żab. Po zrealizowaniu projektu ma się to zmienić – wzdłuż dróg ustawione zostaną płotki, które pokierują żaby sześcioma przepustami do tuneli podziemnych a stamtąd wprost od stawów.

Przy okazji wykonane zostaną inne prace. - Wymienimy 250 metrów ogrodzenia z drewnianego na kute, zostanie wyasfaltowany 300-metrowy odcinek drogi gminnej, taką samą długość będzie miał chodnik przy drodze powiatowej. Wzdłuż stawów stanie 400-metrów barierek ochronnych – wylicza Adam Szpak z Zarządu Powiatu Tarnowskiego. – Z Ekofunduszu otrzymaliśmy 1 mln 200 tys. zł. Jest to dotacja celowa, którą musieliśmy wydać na zadania związane z ochroną środowiska, w tym wypadku ratowanie zagrożonych wyginięciem płazów – dodaje A. Szpak.

Zupełnie inny wygląd zyskają też stawy w Ryglicach. Zostaną oczyszczone i pogłębione, brzegi będą dodatkowo umocnione. Na jednym powstanie wyspa, do której prowadził będzie mostek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ryglicach. Obok wjazdu na teren zabytkowego, przyszkolnego parku zostanie również wykonana platforma widokowa - powstanie dzięki zasypaniu jednego z wyschniętych stawów.

Warto dodać, że projekt realizowany w powiecie tarnowskim jest trzecim tego typu w Polsce. Zakończenia prac można spodziewać się pod koniec roku. Ratowanie płazów to kolejna inicjatywa ekologiczna powiatu tarnowskiego. Za nowatorski w skali kraju program usuwania azbestu i przyczynienie się do poprawy stany środowiska naturalnego, powiat otrzymał niedawno certyfikat „Przyjazny Środowisku” oraz został laureatem nagrody „Polska wolna od azbestu”.


Info: Starostwo Powiatowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A