Pieczka, Zapasiewicz, Woronowicz czyli "Słoneczni chłopcy"
access_time 2009-04-21 14:48:40
Interdyscyplinarny charakter ma kolejna - XXIII Tarnowska Nagroda Filmowa. W dniu jej rozpoczęcia, czyli 10 maja, zobaczyć będzie można bowiem na deskach Solskiego spektakl Teatru Powszechnego z Warszawy pt. "Słoneczni chłopcy". To nie lada gratka dla tarnowskich teatromanów, bo w obsadzie przedstawienia same gwiazdy: Franciszek Pieczka, Zbigniew Zapasiewicz czy Adam Woronowicz.

Już 10 maja o godz. 20.30 na dużej scenie tarnowskiego teatru - po raz pierwszy w Tarnowie podczas spektaklu - widzowie będą mieli okazję zobaczyć Franciszka Pieczkę w przedstawieniu "Słoneczni chłopcy" Teatru Powszechnego z Warszawy. Na scenie zobaczyć będzie można także Zbigniewa Zapasiewicza oraz popularnego z ostatnio kreowanej roli ks. Popiełuszki - Adama Woronowicza. To ogromny zaszczyt i przyjemność gościć takich mistrzów sztuki aktorskiej - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Ucieszyłem się z propozycji współpracy zaproponowanej przez Tarnowskie Centrum Kultury. Szczęśliwie możemy służyć swoją sceną ze względu na przesunięcie rozpoczęcia terminu modernizacji teatru.

Wizyta Franciszka Pieczki ma związek z uhonorowaniem go nagrodą za całokształt dotychczasowej twórczości przez organizatorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wcześniej nagrodę tę otrzymali Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern oraz Tadeusz Konwicki, czyli osoby zajmujące się reżyserią - przypomina Anna Grygiel, dyrektor TNF. W tym roku pomyśleliśmy nad nagrodzeniem aktora, w tym przypadku zarówno filmowego jak i teatralnego, mającego w swoim dorobku ponad 100 ról. I chyba każdy nas ma w pamięci role Franciszka Pieczki. Wystarczy przymknąć oczy, by przypomnieć sobie kreacje u Jana Jakuba Kolskiego, w "Żywocie Mateusza" czy w końcu "Czterech pancernych". To kunszt aktorstwa, a zarazem niezwykła życiowa skromność.

Tytułowych "słonecznych chłopców" zobaczymy w pełnej sarkazmu i ironii, wzruszającej opowieści o niegdysiejszych gwiazdach variétés. Spotykają się po latach, żeby powtórzyć w telewizji swój najlepszy skecz, który wykonywali razem ponad trzydzieści lat. Wracają dawne animozje, pretensje, żale, ale wraca też skrywana stara przyjaźń. Czy dwaj rewelacyjni komicy zdołają ją ocalić?

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spektaklem, mimo braku jeszcze oficjalnych informacji, uruchomiona została już sprzedaż biletów na spektakl "Słoneczni chłopcy". Bilety są do nabycia w kasie Tarnowskiego Teatru: 40 zł (przedsprzedaż do 8 maja), 50 zł (9, 10 maja) oraz po 30 zł (30 dostawek).


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...