Tarnów miastem otwartym na młodzież
access_time 2009-06-18 14:10:24
W ostatnim czasie, za sprawą Młodzieżowej Rady Miejskiej, mówi się w Tarnowie dużo na temat młodzieżowej samorządności. Zorganizowano cykl eventów mających promować aktywne uczestnictwo młodzieży i postawy obywatelskie. Ta seria imprez została zapoczątkowana przez debatę z kandydatami do Parlamentu Europejskiego, która odbyła się w dniu 19 maja, później nastąpiły kolejno: Happening Europejski i niedawna Debata Open Space na temat polityki młodzieżowej w subregionie tarnowskim.

Ukoronowaniem tej akcji będzie I Ogólnopolskie Forum Młodych Samorządowców, które odbędzie się w naszym mieście w dniach 21 - 24 września, na jej realizacje otrzymaliśmy 28 tysięcy euro z programu "Młodzież w Działaniu". Jakie akcje promujące aktywne uczestnictwo młodzieży przeprowadzimy do tego czasu – nie sposób odgadnąć, nie mniej jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy Tarnów jest miastem otwartym na młodzież?

W subregionie tarnowskim funkcjonują 3 młodzieżowe rady - miejska w Tarnowie, Gminy Tarnów oraz Gminy Tuchów, teoretycznie funkcjonują jeszcze samorządy szkolne - ograniczają się one jednak do organizowania dyskotek, zawodów sportowych, nad czym jako MRM ubolewamy. Czy uważamy że Tarnów jest miastem otwartym na młodzież? Tak, jeśli jakieś miasto w Małopolsce zasługuje na takie miano to na pewno jest nim właśnie Tarnów. Już sam fakt powołania Młodzieżowej Rady jest wielkim sukcesem, choć w naszym mieście przyszło to łatwo, to nie wszędzie tak jest.

Młodzi ludzie w Kielcach od prawie 3 lat nieustannie walczą o utworzenie swojego przedstawicielstwa, organizują szeroki lobbing na rzecz tej inicjatywy - bezskutecznie, no bo po co dawać młodym ludziom wpływ na otoczenie... Kolejny przykład? Ostatnią debatę Open Space na temat polityki młodzieżowej z tarnowską Młodzieżową Radą Miejską współorganizować pewna organizacja młodzieżowa z jednej z podtarnowskich gmin, niestety - spotkali się z zakazem ze strony władz. A Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie? Otrzymaliśmy honorowy patronat Prezydenta Miasta, a w samej debacie uczestniczyła liczna reprezentacja UMT. Wspieranie właśnie takich - nowatorskich i odważnych przedsięwzięć, przez młodych ludzi, jest wyznacznikiem otwartości na młodzież. - mówi Dawid Solak, Rzecznik Prasowy MRM w Tarnowie.

Tarnów jest edukacyjną aglomeracją - ponad 60% uczniów szkół średnich pochodzi spoza miasta - punktem kulminacyjnym dla tej różnorodności jest Pałac Młodzieży - interdyscyplinarna instytucja, organizująca zajęcia pozalekcyjne dla młodzieży.  Pałac sprawuje opiekę nad MRM, wspiera radę każdym kroku. I istnienie takiej instytucji jest kolejnym wyznacznikiem otwartości na młodzież.

Młodzieżowa Rada Miejska ma za sobą prawie całą kadencję, i żadna z podejmowanych przez nas inicjatyw nie spotkała się z obojętnością.Często jesteśmy wspierani, ale niekiedy zalewa nas fala konstruktywnej krytyki. Jeszcze nigdy nie współpracowaliśmy z kimś, kto odmówiłby nam wsparcia - może jest to kwestia mentalności Tarnowian, jeśli tak należy o tym mówić głośno - Tarnów miastem otwartym na młodzież i jest to naszym niewątpliwym atutem - podkreśla Dawid Solak.


Info: Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A