Letni wypoczynek dla dzieci z Ukrainy
access_time 2010-07-01 09:43:50
Blisko setka dzieci i młodzieży z tzw. Kresów Wschodnich może spędzić wakacje w Tarnowie. To efekt współpracy Urzędu Miasta Tarnowa z organizacjami pożytku publicznego, głównie Stowarzyszeniem Przyjaciół Podola w Tarnowie oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Na ten cel w budżecie miasta zaplanowano kwotę 60 tysięcy złotych.

Z zakończonej już kolonii pod hasłem „Przyjazny Tarnów dla dzieci i młodzieży” skorzystało 45 dzieci – uczniów polskiej szkoły w Kamieńcu Podolskim. Wraz z nimi do Polski przyjechało pięcioro opiekunów. W dniach od 13 do 26 czerwca organizator, Stowarzyszenie Przyjaciół Podola w Tarnowie, zapewnił im wiele atrakcji. Dzieci z Ukrainy poznały Tarnów i jego okolice, uczestniczyły w wycieczkach do Krakowa i Kopalni Soli w Bochni oraz zajęciach na tarnowskiej pływalni. Pobyt w Tarnowie dla gości z Ukrainy był również okazją do spotkań integracyjnych z tarnowską młodzieżą.

W drugiej, trwającej od 26 czerwca kolonii, uczestniczy 44 dzieci z ukraińskich miejscowości Stanisławów, Sambor i Mikut. Poza atrakcjami, jakie przewidziano dla pierwszej grupy kolonijnej, dzieci będące pod opieką Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich wzięły udział w obchodach przyjęcia przez Tarnów Flagi Honorowej Rady Europy. Przewidziano dla nich także wycieczkę w Pieniny, do Gródka nad Dunajcem oraz Szlakiem Architektury Drewnianej. Ukraińscy goście opuszczą Tarnów 10 lipca.

Dofinansowane przez Urząd Miasta Tarnowa kolonie w Polsce dla części dzieci z sąsiedniej Ukrainy są jedyną szansą na odwiedzenie kraju ich przodków. Podczas kolonii mogą one poznać współczesny obraz Polski i doskonalić umiejętność posługiwania się językiem polskim.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...