Rusza rekrutacja w PWSZ w Tarnowie. Ponad 2400 miejsc dla studentów
access_time 2010-06-21 15:33:10
Dzisiaj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie rozpoczyna się rekrutacja na rok akademicki 2010/2011. Dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów uczelnia przygotowała 2430 miejsc, w tym 640 na studiach niestacjonarnych. Rekrutacja potrwa do 17 lipca.

Wśród kierunków, które z roku na rok cieszą się największym zainteresowaniem, oprócz administracji, publicznej, ekonomii, fizjoterapii i filologii angielskiej jest m.in. pielęgniarstwo (studia pomostowe), na tym kierunku uruchomiono 150 miejsc, zwiększając liczbę przyjęć o 37 osób. - Panie pracujące w tym zawodzie – mówi prorektor J. Węglarz- są zainteresowane uzupełnieniem wykształcenia. Zaprzeczam pogłosce, że o przyjęciu zdecyduje kolejność rejestracji, głównym kryterium zakwalifikowania na studia, jest, jak na każdym kierunku, wartość dyplomu. Przyjmiemy 150 osób. Liczba miejsc jest ściśle limitowana do czego zobowiązują nas wytyczne Ministra Zdrowia, podobnie jak i na fizjoterapii gdzie przyjmiemy 200 osób na studia stacjonarne i niestacjonarne.

Władze uczelni szczególnie polecają studia na kierunkach ścisłych. – To jest perspektywa – podkreśla prorektor- w Polsce brakuje kilkadziesiąt tysięcy inżynierów, z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w polskim przemyśle znajdzie zatrudnienie około 70 tys. osób z dyplomem kierunków technicznych. Warto też wybrać np. filologię romańską, jeden z kierunków mniej obleganych, chociaż studia są niezwykle interesujące, w trakcie nauki można nawiązać kontakty zagraniczne, wyjechać w drodze wymiany studentów, do Francji. Uczelnia oczekuje zgody MNiSW na uruchomienie nowego kierunku: biologia środowiskowa. Mam nadzieję, że zgoda nadejdzie jeszcze w trakcie głównej rekrutacji a jeśli nie to w drugim terminie spodziewamy się wypełnić 90 zaplanowanych miejsc. Studenci tego kierunku korzystać będą z wyposażenia laboratoriów ochrony środowiska. Nowe specjalności- medioznawstwo i nauczanie języka polskiego jako języka obcego uruchomi Zakład Filologii Polskiej, pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednia grupa chętnych. Nowości wprowadza również Zakład Wychowania Fizycznego – na kierunku wychowanie fizyczne będą teraz do wyboru dwie dodatkowe specjalności: gimnastyka korekcyjna lub edukacja zdrowotna.

Na studentów I roku czekają również kursy ułatwiające zmierzenie się z nauką na poziomie akademickim. Studenci kierunków technicznych i ścisłych będą mogli skorzystać z bezpłatnych repetytoriów z matematyki lub fizyki z elementami chemii organizowanymi w ramach Projektu Klekss realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytetu IV, Działanie 4.1 „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”. Poddziałanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni” i współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Studentom filologii obcych uczelnia proponuje intensywne językowe kursy przygotowawcze, które pozwolą wyrównać poziom i ułatwią studiowanie języka obcego.

Kandydaci mogą składać podania o przyjęcie na I rok studiów w okresie od 21 czerwca do 17 lipca 2010 r. Tradycyjnie uczelnia przygotowała szereg ułatwień upraszczających procedury rekrutacyjne. Kandydaci muszą najpierw zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Rekrutacji Kandydatów i podać niezbędne dane. Następnie wydrukowane z systemu i podpisane podanie wraz z niezbędnymi załącznikami, kandydat musi dostarczyć do dnia 17 lipca br. do Punktu Rejestracji Kandydatów (budynek główny, p. 123) czynnego od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 – 16.00. Nie jest wymagana osobista obecność kandydata przy składaniu podania, można je również wysłać pocztą listem poleconym na adres uczelni. Listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia powinny być ogłoszone ok. 23 lipca 2010 r. Wpisy na I rok studiów prowadzone będą w dniach 26 lipca – 13 sierpnia br. Rekrutacja na studia pomostowe z pielęgniarstwa i studia magisterskie z filologii polskiej prowadzone są na zasadach i w terminach tożsamych z rekrutacją na studia licencjackie.

Informacje szczegółowe na temat zasad przyjęć i terminów dostępne są na stronie internetowej uczelni: www.pwsztar.edu.pl.


Info: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A