Wystawy w ramach 24 Tarnowskiej Nagrody Filmowej
access_time 2010-05-10 19:19:25
W ramach imprez towarzyszących 24 TNF zapraszamy do Galerii TCK (Rynek 5) na wystawę znakomitego rysownika, satyryka, ilustratora i humorysty Henryka Sawki, który specjalnie na potrzeby Festiwalu przygotował zestaw rysunków opatrzonych wspólnym tytułem Polskie kino według Sawki. Kilkadziesiąt rysunków Henryka Sawki przedstawiające m.in. kondycję polskiej kinematografii są prezentowane na 42 calowych plazmach w formie fotokastów. Dodatkowo na dużym ekranie można zobaczyć, jak powstaje rysunek, rysowany ręką samego artysty.

Henryk Sawka - rysownik, satyryk, ilustrator, humorysta. Wnikliwy obserwator sceny politycznej i życia codziennego, jest autorem niezliczonej liczby dowcipnych komentarzy. Ze swoimi rysunkami debiutował w 1985 roku na łamach tygodnika “ITD”. Następnie publikował w “Szpikach”, “Tygodniku Gdańskim”, “Studencie”, “Nowym Medyku”, “Sztandarze Młodych”, “Gazecie Krakowskiej”, “Dzienniku Polskim”, “Dzienniku Bałtyckim”, “Polityce”, “Rzeczpospolitej” oraz wielu dziennikach i tygodnikach na terenie całego kraju. We "Wprost" publikuje od 15 lat Fotoplastykon, stanowiący bieżący komentarz polityczny. Henryk Sawka czynnie bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą. Do jego wschodnich doświadczeń należy zaliczyć indywidualną wystawę rysunków satyrycznych w Moskwie, zorganizowaną staraniem Instytutu Kultury Polskiej. Na otwarciu wystawy pojawiły się tłumy nie tylko Polaków, ale i Rosjan. Jak określił Henryk Sawka: “Dla dobra stosunków polsko - rosyjskich i by nie godzić w sojusze” nie zostały pokazane rysunki, których bohaterem był prezydent Jelcyn. Po miesiącu wystawa pojechała do Samarkandy potem Sankt Petersburga. Do zachodnich wojaży należy zaliczyć kilkakrotne wystawy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem kilkunastu zbiorów rysunków wydanych w formie książkowej, kalendarzy, wielu przyjemnych, ciekawych i praktycznych upominków opatrzonych oczywiście odpowiednimi do danej sytuacji rysunkami. W ten sposób skutecznie upublicznia swój humor.

Drugą z wystaw, jest Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika, to wystawa fotografii znamienitych osobowości kina polskiego i światowego. Na 18 planszach, które podczas trwania festiwalu można oglądać we wnętrzu kina „Marzenie”, znajdują się zdjęcia m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Izy Scorupco, Janusza Gajosa, Jacka Nicholson’a, Romana Polańskiego.

Jerzy Kośnik, artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od ponad 30 lat zajmuje się fotografią, głównie aktem i reportażem. W latach 80. i 90. współpracował jako fotoreporter z wieloma magazynami m.in. miesięcznikiem „Film”, dla którego portretował gwiazdy światowego kina. Przez dziesięć lat fotografował dla największej agencji na świecie - paryskiej Gamma Press Image.

Jest twórcą licznych wystaw portretów ludzi sławnych, ze świata kina - aktorów, reżyserów. W zbiorach Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się 128 portretów jego autorstwa. Jerzy Kośnik ponad dwudziestokrotnie był oficjalnym wysłannikiem, fotoreporterem na najsławniejszym Festiwalu Filmowym - Festiwalu w Cannes, gdzie poznał osobiście i fotografował szereg Gwiazd Kina Światowego. m.in.: Catherine Denevue, Mickey'go Rourke, Nastazję Kinski, Federico Fellinniego, Romana Polańskiego, Johna Hustona, Akiro Kurosawę, Beatrice Dale, Liv Tyler czy Jacka Nicholsona. Na Festiwalu w San Sebastian zarejestrował ostatnie chwile życia Betty Davies. W Moskwie spotkał się i wykonał doskonałe portrety Gabriela Marqueza i Francisa Forda Coppolli. Z Londynu przywiózł do Polski pierwsze portrety Izabelli Scorupco i Pierca Brosnana.

Obie wystawy prezentowane są tylko w trakcie trwania festiwalu:

Polskie kino według Sawki – wystawa czynna (9-16 maja) w godzinach 10.00-18.00.

Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika – wystawa czynna (9-16 maja) w trakcie trwania przedpołudniowych projekcji konkursowych Kina Młodego Widza oraz popołudniowych projekcji konkursowych i specjalnych pokazów wieczornych – Ekstra filmów.

Wstęp na obie wystawy bezpłatny!


Info: Organizatorzy / Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A