Nastoletni włamywacze nie pogardzili nawet przenośną toaletą
access_time 2011-01-19 14:00:50
18-latek i jego dwaj 14-letni znajomi włamywali się do altanek, domów, aut i zakładu mechaniki pojazdowej. Kradli i niszczyli cudze mienie, wszystko w przeciągu jednego miesiąca. Teraz o przyszłości nieletnich zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.


18-latek i jego dwaj 14-letni znajomi, mieszkańcy Tarnowa działając wspólnie na przestrzeni czerwca zeszłego roku, kilkanaście razy włamywali się i usiłowali włamać do altanek na terenie ogródków działkowych przy ul. Dwernickiego w Tarnowie. Wyłamywali okna lub drzwi, zawsze wieczorami lub nocą. Kradli co było: sprzęt grający, elektronarzędzia, narzędzia, przedłużacze, artykuły spożywcze, dwukołowy wózek, dziecięcy rower, a nawet przenośną toaletę. Zatrzymani w wyniku pracy operacyjnej przez „kryminalnych” z komisariatu Tarnów-Centrum przyznali się włamań.

Szybko okazało się, że dwaj młodsi mają na koncie inne przestępstwa. W czerwcu 2010 roku weszli na teren jednego z zakładów mechaniki pojazdowej przy ul. M.B.Fatimskiej w Tarnowie. Okradli samochód marki KIA należący do jednego z klientów, zabierając z niego CB radio z anteną i panel radioodtwarzacza. Kolejnej nocy wrócili w to samo miejsce. W krótkim czasie okradli dwa kolejne samochody (z Chryslera Voyagera zabrali radioodtwarzacz, z Fiata 126p radioodtwarzacz i wiertarkę udarową). Uszkodzili także karoserię Renault Megane, a także rozbili w nim szybę i 2 lampy. Odpalili stojącą na terenie zakładu Mazdę 626 i jeździli nią po terenie zakładu. Potem przy użyciu linki spięli samochód z Fiatem Cinquecento i próbowali ruszać uszkadzając oba pojazdy. Starty powstałe w wyniku kradzieży i uszkodzeń tylko tej nocy sięgnęły blisko 8 tysięcy złotych.

Wiemy także, że 14-latkowie są sprawcami kradzieży butli gazowych z niezamieszkałego domu przy ul. Jagiellońskiej w Tarnowie. Jeden z nich dopuścił się także kradzieży mienia z kamienicy przy ul. Rynek w Tarnowie. Do obu tych czynów doszło w pierwszej połowie 2010 roku. Łączna wartość skradzionych przedmiotów i start powstałych w wyniku działania sprawców przekroczyła 11 tysięcy złotych. Cześć odzyskanych przez policję przedmiotów zwrócono właścicielom.

Najstarszemu z zatrzymanych zarzucono łącznie 13 czynów, młodsi usłyszeli kolejno 20 i 21 zarzutów kradzieży, kradzieży z włamaniem, usiłowania kradzieży z włamaniem, krótkotrwałego użycia pojazdu i porzucenia go w stanie uszkodzonym, uszkodzenia mienia. Do wszystkich się przyznali. 18-latek wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze. O przyszłości nieletnich zdecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...