Obejrzyjmy się po urlopie
access_time 2013-08-26 13:53:27
Im bliżej końca wakacji tym powszechniejsze stają się problemy skórne. Także do przychodni trafia coraz więcej chorych z wysypkami i zmianami alergicznymi. Pacjenci szukają pomocy po oparzeniach słonecznych. Nie brakuje problemów po ukąszeniach i ugryzieniach owadów.
Po korzystaniu z basenów pojawiają się przypadki grzybicy stóp. Dlatego otwarte dla wszystkich zainteresowanych konsultacje zmian skórnych zaplanowano podczas Festynu Zdrowia w Wierzchosławicach 31 sierpnia. Słońce daje nam wiele korzyści, ale stwarza też zagrożenia. Ciemniejsze ciało wydaje się szczuplejsze, pod wpływem światła słonecznego powstaje aż 90 proc. witaminy D, niezbędnej do właściwej pracy organizmu. Według badań umiarkowana ekspozycja na światło słoneczne obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, stwardnienie rozsiane i niektóre typy nowotworów. Z drugiej strony wciąż rośnie liczba zachorowań na czerniaka, którego rozwój prowokują oparzenia słoneczne. Dlatego po urlopie warto odwiedzić dermatologa, by obejrzał większe zmiany skórne i ocenił, czy wymagają dokładniejszego zbadania lub usunięcia. Niechciane pamiątki z wakacji najczęściej przywożą osoby z jasną karnacją, włosami blond lub rudymi, niebieskimi oczami, a także ludzie starsi. Zwykle są to zaburzenia pigmentacji, czyli piegi lub ostudy. Te ostatnie to duże plamiste, brązowawe przebarwienia na twarzy, szyi, przedramionach czy karku. Występują po gwałtownym opalaniu się osób z zaburzeniami hormonalnymi, np. u nieregularnie miesiączkujących pań. Ciemne lub białe plamy powstające po intensywnym opalaniu często zanikają po kilku miesiącach. Zazwyczaj jednak po kolejnej ekspozycji na promieniowanie UV stają się wyraźniejsze. Także niektóre znamiona po nadmiernym nasłonecznieniu, podrażnieniu piaskiem, mokrym kostiumem czy w czasie uprawiania sportu mogą zmienić swój charakter. Dlatego warto, by obejrzał je specjalista.
Jedną z chorób, na którą uskarżają się pacjenci jest niealergiczne zapalenie skóry, wywoływanie zazwyczaj przez jej uszkodzenie bądź mechaniczne podrażnienie. Obniżenie skuteczności naturalnych barier odpornościowych mogą powodować tworzywa sztuczne czy detergenty. Takie przewlekłe narażanie na czynnik drażniący prowadzi do dermatozy, objawiającej się zgrubieniem warstwy rogowej skóry, która staje się szorstka i podatna na pęknięcia. Pierwszym objawem jest świąd i zaczerwienienie oraz obrzęk. Podczas Festynu zdrowia w Wierzchosławicach organizowanego przez Centrum Zdrowia Tuchów i Centrum Kultury Wsi Polskiej 30 i 31 sierpnia zaplanowano także konsultacje rehabilitacyjne oraz przeprowadzanie badań EKG i poziomu glukozy.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A